داستان غدیر خم صفحه یک

یکشنبه 7 آبان 1391 نویسنده: م تیموری |

داستان غدیر خم
بر گرفته از کتاب الغدیر اثر علامه شیخ عبد الحسین امینی
بِسمِ اللهِ الرَحمنِ الرَحیم
واقعه غدیر
ده سال از هجرت می گذشت که رسول مکرّم اسلام (ص)عزم سفر حج نموده و همگان را مطّلع می سازد.
گروه زیادی به مدینه آمدند تا در مناسک حجّ با او بوده و از او پیروی کنند.
 ((حجّة الوداع))، ((حجّة الاسلام))، ((حجّة البلاغ))، ((حجّة الکمال))و ((حجّة التمام)) نام هایی است که بر این تنها حجّ رسول خدا(ص) پس از هجرت نهاده اند. شنبه، پنج یا شش شب از ماه
ذی القده باقی مانده با پای پیاده، با غسل وتدهین و تنها با لباس احرام از مدینه خارج می شود. همسرانش را نیز سوارِ بر کجابه با خود می برد. تمامی اهل بیت و مهاجرین وانصار و چه بسیار از قبایل عرب و دیگر اقشار مردم، با او به راه می افتند.

   ادامه مطلب


اگر چه عواطف انسانى و حق شناسى به تنهایى براى رعایت احترام در برابر والدین كافى است. ولى از آنجا كه اسلام حتى در مسائلى كه هم عقل در آن استقلال كامل دارد و هم عاطفه آن رابوضوح در مى‏یابد سكوت روا نمى‏دارد و به عنوان تاكید در این گونه موارد هم دستورهاى لازم را صادر مى‏كند، درباره احترام به والدین آنقدر تاكید كرده است كه در كمتر مسئله‏اى دیده مى‏شود به عنوان نمونه به چند قسمت اشاره مى‏كنیم:

الف: در چهار سوره قرآن مجید، به نیكى به والدین بلافاصله بعد از مسئله توحید قرار گرفته است. این همردیف بودن، بیانگر این است كه اسلام تا چه حد براى پدر و مادر احترام مى‏گذارد.

1- ( .....لا تعبدون الا الله و بالوالدین احساناً» بقره /83 (.... بجز خدا را نپرستید و به پدر و مادر نیكى كنید).

2. (واعبدوا الله و لا تشركوا به شیئاً و بالوالدین احساناً» (نساء 36) و خدا را بپرستید و چیزى را با او شریك نكنید و به پدر و مادر نیكى كنید.

ب: اهمیت این موضوع تا آن پایه است كه هم قرآن و هم روایات، صریحاً توصیه مى‏كنند كه حتى اگر پدر و مادر كافر باشند، رعایت احترامشان لازم است.

1- ( وقضى ربك الا تعبدوا الا ایاه و بالوالدین احساناً» (اسراء 23) و پروردگارت حكم كرد كه جز او را نپرستید و به پدر و مادر نیكى كنید.

2. (الا تشركوا به شیئاً و بالوالدین احساناً» (انعام 151) چیزى را با او شریك نكنید و به پدر و مادر نیكى كنید.

   ادامه مطلب


احترام به پدر و مادر

شنبه 6 آبان 1391 نویسنده: م تیموری |

چکیده
یکی از مهمترین اصول اخلاقی در مکتب اسلام، احترام به پدر و مادر است: آیات و روایات تاکید فراوان در این باره دارند جالب این است که در موارد بسیار بعد از توحید و یکتاپرستی بدون فاصله احسان به این دو نهاد ارزشمند عالم خلقت را مطرح می کنند، آری اینگونه بیانات آن هم از قادر حکیم علی الاطلاق و رسول گرامی اش و ائمه هدی علیهم السلام خود بیانگر اهمیت آن است.
کلید واژگان:
احترام، احسان، حق، پدر، مادر، رابطه بین اینها.
مقدمه:

   ادامه مطلب


http://img.tebyan.net/big/1382/11/382132111852315321225521939171035196221244.jpgاحکام  نماز عید فطر و قربان از  رساله امام خمینى(ره)

۱۵۱۶- نماز عید فطر و قربان در زمان حضور امام معصوم علیه السلام واجب است و باید به جماعت‏ خوانده شود، و در زمان ما که امام علیه السلام غایب است، مستحب مى‏باشد. و احتیاط  واجب آن است که آن را به جماعت نخوانند، ولى به قصد رجاء مانع ندارد. و چنانچه ولى فقیه یا ماذون – اجازه داده شده -  از طرف او اقامه جماعت نماید، اشکال ندارد.

   ادامه احکام و نماز عید فطر و قربان از رساله امام خمینى (ره)


درباره وبلاگ


آخرین پستها


نویسندگان


صفحات جانبی


کد ذکر ایام هفته

اوقات شرعی


آمار وبلاگ


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic